Nemezis

Twój gabinet urody

Poczuj się piękna w swojej skórze

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy robi obecnie zawrotną karierę. Po chwilowym zapomnieniu wraca do łask jako związek chemiczny o wysokiej skuteczności i jednocześnie dużej aktywności biochemicznej. Kwas glikolowy należy do rodziny alfahydroksykwasów (AHA), występuje w postaci naturalnej w trzcinie cukrowej. Kwasy AHA mają podobną budowę chemiczną – jednak kwas glikolowy ma najprostszą budowę molekularną, najmniejsze cząsteczki, dzięki czemu przenikanie przeznaskórkowe jest maksymalnie skuteczne.

Oddziaływanie na naskórek powoduje pożądany efekt złuszczenia poprzez rozluźnienie komórek i rozpuszczenie substancji międzykomórkowej. Następuje również regulacja procesów rogowacenia. Natomiast głęboka penetracja kwasu do skóry właściwej uruchamia mechanizmy dogłębnej regeneracji kolagenu i elastyny, dzięki czemu kwas glikolowy znajduje zastosowanie przy różnych typach skóry – tłustej i trądzikowej, suchej, z oznakami starzenia się oraz wiotkiej.

Działanie kwasu glikolowego

Zależnie od jego stężenia można otrzymać efekt nawilżenia, peelingu, głębokiego pobudzenia procesów odnowy komórkowej, a przy najwyższych stężeniach – oddziaływania na skórę właściwą. Kwas glikolowy jest pomocny przy przeciwdziałaniu procesom starzenia się skóry, redukcji zmarszczek powierzchniowych, przywracaniu elastyczności i właściwej grubości skóry właściwej. Kwas glikolowy jest odpowiedni również na trądzik, gdyż reguluje metabolizm komórkowy, a także procesy w ramach wydzielania serum, działa oczyszczająco i łagodząco.

Glikol, zwłaszcza w niższych stężeniach, przyczynia się do zwiększenia nawilżenia w skórze, prawdopodobnie przez wzrost ilości ceramidów, dzięki pobudzonej działaniem kwasów ich biosyntezie. Niskie stężenia kwasu glikolowego powodują złuszczanie warstwy rogowej naskórka, przy jednoczesnej regulacji procesu jego rogowacenia oraz usunięciu blizn i przebarwień.

Wyższe stężenia kwasów (powyżej 20%) umożliwiają penetrację skórę właściwej, pobudzając produkcję glikozaminoglikanów (GAG), odpowiedzialnych za wiązanie wody w skórze. Silnie oddziaływają także na fibroblasty, stymulując włókna elastyny i kolagenu, a także na produkcję mukopolisacharydów, co wyraźnie wpływa na napięcie skóry, redukując zmarszczki i bruzdy, a także efekty „fotostarzenia się” skóry. Glikol dopinguje do wysiłku włókna sprężyste, mikrokrążenie w skórze poprawia się, skóra jest wygładzona i odpowiednio napięta.